7/8 (226) 2014

b_240_0_16777215_00_images_numery_7_8_226_2014_ok.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_7_8_226_2014_spis.jpg

 

W numerze

lipcowo-sierpniowym

Listu do Pani”


 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół w tekście ks. Janusza S. Pasierba przeczytamy, m.in. o tym, co wyróżnia klasztor jasnogórski od tysięcy sanktuariów maryjnych, a także – wspomnienie Marii Wilczek z ważnego wydarzenia – ingresu ks. abp. Wojciecha Polaka, nowego Prymasa Polski.

W dziale Kobieta, rodzina prof. Dorota Kornas-Biela w kolejnej części swojego artykułu snuje refleksje na temat istoty godności i powołania kobiety, a ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik odpowiadają na pytanie, jak powinni zachować się rodzice wobec wyborów młodych ludzi, często sprzecznych z nauką Kościoła.

W dziale Poszukując dróg Ewa Babuchowska pisze o Magdalenie Tlatlik, świeckiej misjonarce, pracującej w Peru, natomiast Roman Tomaszczuk odwiedza z młodzieżą Wandę Błońską – 103-letnią misjonarkę, przez lata opiekującą się trędowatymi w Ugandzie.

W dziale Z Podróży Ewa Owsiany oprowadza czytelniczki po kętrzyńskich lasach i przypomina historię nieudanego zamachu na Hitlera. A w dziale Polskie dzieje – historia Barbary Grocholskiej-Kurkowiak ps. „Kuczerawa”, sanitariuszki 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Powstaniu Warszawskim, mistrzyni sportu narciarskiego, poetki, przytoczona w tekście Barbary Wachowicz „A my nie zginęliśmy”. Ponadto w tekście Marii Żmigrodzkiej przeczytamy o dziejach Uniwersytetu Jagiellońskiego w 650-lecie istnienia Wszechnicy Krakowskiej, uznanej za najlepszą w Polsce.

W numerze wakacyjnym prezentujemy też ważne i ciekawe Sylwetki: Świętą Teresę Benedyktę od Krzyża, Edytę Stein – patronkę Europy oraz Romualda Raugutta, w 150. rocznicę śmierci Wielkiego Polaka.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o Ołtarzu Mariackim Wita Stwosza i o motywie łanów zboża w malarstwie Vincenta van Gogha; w dziale Zdrowie dowiemy się jak wypoczywać nie tylko podczas wakacji; w dziele Pomagajmy poznamy postać bł. Edmunda Bojanowskiego, prekursora wolontariatu świeckich, i dzieła, którym on dziś patronuje.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.