Jak skutecznie osiągnąć noworoczne cele

Jak skutecznie osiągnąć noworoczne cele? 
 
Magdalena Matwiejczuk
Psycholog, Coach Atelier Coachingu
 
Początek roku – to dla wielu z nas czas wprowadzania pozytywnych zmian w życiu, realizacji zaplanowanych zamierzeń. Wyznaczanie sobie celów, a tym samym kierunku naszych dążeń, pozwala zrozumieć, że nasze życie nabiera głębszego sensu. Wyobrażamy sobie nagrodę, efekty naszych starań, co wzmacnia naszą motywację i dodaje nam nowej niepohamowanej energii do działania.
Jednak bez dobrze zaplanowanej trasy „naszej wędrówki” oraz jej celu końcowego możemy nieraz czuć się zagubieni. 
Wielu z nas obiecuje sobie, że od nowego roku – rzuci palenie, zacznie ćwiczyć, wprowadzi dietę... Co jednak zrobić, by nie był to słomiany zapał i by nie wymagać od siebie zbyt wiele?
Jak mądrze realizować swoje zamierzenia? Może pomocne będą poniższe wskazówki. 
 
Określ dokładnie cel
Jeśli nie wiem, dokąd dążę, to nie rozpocznę działania ukierunkowującego mnie na osiągnięcie danego celu. Napisz więc szczegółowo, co zamierzasz w najbliższym roku osiągnąć.
Odpowiedz na pytania: Jak będzie wyglądało moje życie, jeśli osiągnę cel? Dla jakich korzyści chcę go osiągnąć? 
 
Sformułuj cel pozytywnie
Łatwiej nam osiągnąć cel, do którego dążymy, gdy, np. zamiast mówić: „nie będę palił”, „nie będę się objadać”, sformułujemy nasze działania w sposób pozytywny: „będę biegać 3 razy w tygodniu po 15 min”, „będę chodzić na 30-minutowy spacer każdego dnia”. 
Zadajmy sobie też pytanie: Co będzie mnie motywowało na drodze do celu, aby nie rezygnować z jego osiągnięcia?
 
Zmierz swój cel
Jeśli możemy określić: rozmiary, liczby, rozpiętość elementów, które musimy uwzględnić przy realizacji naszego celu, pozwoli nam to spokojnie obserwować własne postępy i określić dalsze kroki na drodze do jego osiągnięcia. A więc odpowiedzmy sobie, np. na pytania: ile osób, czasu, pieniędzy, materiału będzie mi potrzebne? Gdzie zamierzam je zdobyć? Po jakich rezultatach poznam, że cel jest osiągnięty?
 
Stwórz plan
Najczęstszą przyczyną, dla której ludzie rezygnują z dążenia do celów – to brak planu działania, który zawierałby opis (krok po kroku) wszystkich zadań prowadzących do realizacji wyznaczonego celu. 
Dobrze jest zadać sobie pytanie: Jak podzielę swój główny cel jakby na mniejsze podcele? 
 
Twoje umiejętności
Aby cel był osiągalny, potrzebujemy upewnić się, czy posiadamy nie tylko chęci, ale i możliwości. Ważne jest, aby cel nie był wyzwaniem zbyt dużym lub zbyt małym, ponieważ w obu przypadkach skutkuje to brakiem dostatecznej motywacji. 
Warto zadać sobie pytania: Czy kiedykolwiek udało mi się (lub komuś innemu) osiągnąć podobny cel w przeszłości? Jakie ta osoba posiadała umiejętności i doświadczenie?
 
Określ cel w czasie
Jeśli osiągnięcie celu nie ma ram czasowych, to nie wydaje się on pilny do osiągnięcia. Jeśli natomiast określimy granice, np. „do 3.06.2013”, wówczas mózg koduje ową datę, jako termin końcowy osiągnięcia zamierzeń, i zaczyna automatycznie mobilizować konieczną energię do pracy. 
Warto jest zadać sobie pytania: Kiedy zamierzam osiągnąć dany cel? Czy ta rama czasowa jest dla mnie realna? Czy potrzebuję w tym czasie jakiejś pomocy w osiągnięciu celu?
 
Cel zgodny z wartościami, które cenisz w życiu
Jednym z najważniejszych pytań przy formułowaniu celów jest pytanie o naszą hierarchię wartości, o priorytety życiowe, którymi kierujemy się w codziennych wyborach. Jedną z przyczyn, dla których możemy nie realizować celu, jest właśnie brak jego zgodności z tym, co dla nas najważniejsze w danym okresie życia. Sięgnijmy po przykład. Jeśli chcemy zdobyć wykształcenie i naszym celem jest ukończenie jakiegoś kursu, ale naczelną wartością w tym czasie jest spędzanie czasu z rodziną i bliskimi, to być może potrzebujemy odłożyć ów cel na później, tak aby jego osiągnięcie nie kolidowało z dobrem rodziny. Zawsze warto zastanowić się właśnie nad tym, jak osiąganie celów będzie wpływało na pozostałe obszary naszego życia, np. na życie rodzinne, zawodowe, na zdrowie. Brak spójności pomiędzy tym, co uznajemy za ważne a tym, jak w życiu postępujemy jest powodem stresu, często głębokiego niezadowolenia z siebie. 
 
Życzę więc wszystkim czytelniczkom powodzenia w realizacji życiowych planów. Pamiętajcie jednak, że jesteście jedynymi osobami odpowiedzialnymi za wykorzystanie w pełni własnych talentów i możliwości na drodze do osiągnięcia zamierzonych celów.