4 (263) 2018

b_240_0_16777215_00_images_numery_4_263_2018_ok.pngb_240_0_16777215_00_images_numery_4_263_2018_spis.jpg

 

W numerze kwietniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik pytają, jak być „człowiekiem Wielkanocy”, który sobie i innym daje nadzieję? Agnieszka Wolińska-Wójtowicz przybliża tradycje związane ze świętami Wielkanocnymi, a ks. Janusz St. Pasierb w napisanym przed laty eseju, pyta, co by było, gdyby grób Chrystusa nie był pusty?

W dziale Kobieta, rodzina Alina Petrowa-Wasilewicz pisze o Krajowej Radzie ds. Duszpasterstwa Kobiet i potrzebie współdziałania kobiet z duszpasterzami, tak by podejmowane w Kościele inicjatywy przynosiły dobre owoce. Teresa Kapela przybliża francuski ruch matek „Fantastycznie być matką”, pokazując, jak zmienia się system wartości kobiet, które doświadczyły macierzyństwa.      

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; w ostatnim już odcinku tego cyklu skupia się na określeniach zaczynających się na literę „Z” i „Ż”: zmartwienia, zmęczenie, życzeniowe myślenie...

W dziale Z podróży Janusz Plewniak zabiera nas do Szwajcarii – kraju przeciętego wysokim pasmem Alp, z licznymi jeziorami i rzekami, w którym żyje zaledwie osiem milionów mieszkańców o różnej tradycji.

W dziale Polskie dzieje Alicja Szubert-Olszewska przypomina postać Ignacego Paderewskiego – patrioty, męża stanu, artysty i hojnego darczyńcy. Natomiast Irmina Zdziarstek i Marylka Sabała – dwie działaczki opozycji, które przeżyły stan wojenny, opowiadają o wydarzeniach z tamtych czasów.

W numerze kwietniowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Maria Żmigrodzka pisze o Hannie Chrzanowskiej – polskiej pielęgniarce, działaczce charytatywnej, prekursorce pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego, która zostanie beatyfikowana 28 kwietnia. Beata Woźniak przybliża postać Pauliny z Krasińskich Górskiej i jej męża Ludwika, znanych z szerokiej działalności społecznej i charytatywnej.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka znajdziemy artykuł o afrykańskich pastelach Barbary Krzyżagórskiej; w dziale Zdrowie dowiemy się wpływie mobbingu na zdrowie; w dziele Pomagajmy poznamy ciekawe i pożyteczne akcje pomocowe, w które warto się włączyć. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki, krzyżówkę oraz opowiadanie – tym razem autorstwa Piotra Wojciechowskiego.