DOBRA KOMUNIKACJA W RODZINIE

b_240_0_16777215_00_images_numery_7_8_2012_okl.jpgDOBRA KOMUNIKACJA W RODZINIE

Magdalena Matwiejczuk

 

Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga. Kto nie miłuje nie zna Boga, bo Bóg jest miłością (1 J 4,7-8).

 

Sekretem udanego związku i rodziny jest pielęgnowanie otwartej i szczerej komunikacji. To reguła, która sprawdza się we wszelkiego rodzaju relacjach, począwszy od biznesowego partnerstwa, aż do bliskich związków w rodzinie. Komunikacja jest tu kluczem. A dlaczego? Ponieważ efektywna komunikacja zawiera w sobie wiele czynników istotnych dla budowania dobrej relacji, takich jak: poświęcenie dla kogoś czasu, słuchanie, reagowanie – działanie, dobierane z uwagą słowa, okazywanie emocji ale również i milczenie!

                

Wybory

Komunikacja wymaga dokonywania wewnętrznych wyborów. Podzielenia się z kimś bliskim swoimi myślami – to też wybór, który może zdziałać dosłownie cuda i wzbogacić naszą perspektywę myślenia. Niektóre myśli są dobre, aby wypowiedzieć je teraz, a inne zostawić lepiej na później. Bardzo ważne, aby być świadomym tej różnicy i wybrać odpowiednie słowa na odpowiednią okazję. Jeśli jest coś bardzo ważnego, co chcesz powiedzieć komuś bliskiemu, zrób to teraz. Nie zawsze będziesz mieć na to drugą szansę.

 

Milczenie

Momenty milczenia mogą nieść w sobie potężną siłę i energię. Nie każdy moment konwersacji musi być wypełniony słowem mówionym. Cisza może być często o wiele bardziej efektywna, czasem konieczna, odpowiednia, lepiej przekazująca daną myśl czy stan emocjonalny człowieka.

 

Słuchanie

Słuchaj dokładnie nie tylko tego, co mówi dana osoba, ale również tego, czego nie mówi.

Usłysz, jaki przekaz jest ukryty między słowami: w emocjach i w specyficznie dobranych słowach. Czasem te momenty ciszy nie są przypadkowe i niosą ze sobą głębszą wiadomość niż słowa. Zadawaj pytania i potwierdzaj, czy dobrze zrozumiałeś/aś odpowiedź: „Czy dobrze rozumiem, że masz na myśli to i to...”. Sprawdzaj odpowiedzi i upewniaj się jak najczęściej o ich poprawnym zrozumieniu – to buduje silną więź emocjonalną i porozumienie intelektualne.

Każdy z nas jest nauczony, aby komunikować się poprzez mówienie. Jednak bardzo ważnym, a może nawet najistotniejszym elementem porozumiewania jest wysłuchanie drugiego człowieka. W myśl powiedzenia: „Masz dwoje uszu, a tylko jedne usta” – powinniśmy więc dwa razy więcej słuchać niż mówić. Zastanów się, jak jest z Tobą?

 

Wspólnie spędzany czas

Zastanówmy, się jak planujemy spędzanie wspólnego czasu w rodzinie, gdyż nawet najbardziej wyśmienite porady czy książki o komunikacji w z najbliższymi nie zastąpią nam spędzonych z nimi chwil. Możemy wiedzieć wiele, znać zasady ale jeśli nie znajdziemy czasu, żeby te zasady wcielić w życie, na co dzień to oznacza, że wartość rodziny w naszym życiu nie jest w pełni doceniana. Warto więc przyjrzeć się sobie, ile (im konkretniej tym lepiej, np. ile godzin w tygodniu?) dzisiaj jestem w stanie spędzać czasu z najbliższymi i w jaki sposób? Czy znajduję czas na wspólną modlitwę? Czy staram się wspólnie spożywać obiady? Czy zaproponuję wspólny spacer? Poczytanie książki? Czy raczej spędzam wolne chwile na tzw. zjadaczach czasu, typu TV czy Internet? Wspólnie spędzony czas wydaje się „pospolitą” zasadą, ale w rzeczywistości zasada ta jest jedną z najtrudniejszych do wcielenia przy współczesnym tempie życia. Wymaga to bowiem w pełni zaangażowania z naszej strony, energii, koncentracji oraz umiejętności oderwania się od pracy zawodowej bądź odpuszczenia w kwestii tzw. prac wokół domu na rzecz BYCIA „tu i teraz” z drugim człowiekiem.Tę zasadę bycia blisko drugiego wyraża cytat z Pisma Świętego dotyczący zachowania Marty i Marii:Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona” (Łk 10, 41-42)

 

Działanie

Działanie to największy dowód, że ktoś w relacji jest prawdziwy i wiarygodny. Nasza aktywność musi być konsekwencją naszych słów: obietnic, umów i zobowiązań.

To bardzo pouczająca dla wszystkich związków lekcja, która często jest zapominana.

Poprawna i zdrowa komunikacja wymaga nie tylko słuchania i mówienia, ale również obserwowania innych; wymaga też konkretnych działań. Słowa poparte działaniami budują fundamenty zaufania.

 

Emocje

Podczas komunikacji dopasuj swoje emocje do potrzeb i sytuacji twojego odbiorcy. Nasz język ciała (np. mimika twarzy, gestykulacja rąk) powinien być dostosowany, do tego, co mówimy. Szczególnie dzieci są wyczulone na emocje, które towarzyszą naszym słowom. Aby usłyszały nasz przekaz, musimy często być na tym samym poziomie entuzjazmu czy wyobraźni, co one. Ostrożnie dobrane słowa i towarzyszące temu wyrażenie emocji pozwalają nam porozumiewać się szczerze i z empatią wobec drugiej osoby.

 

Przyzwolenie na...

Rodzice dajcie sobie prawo do otwartości i szczerości wobec siebie. Do tego, aby dyskutować na temat waszych uczuć i spraw pojawiających się w waszym związku. A to dla wielu małżeństw stanowi problem. Dlaczego? Ponieważ wymaga poszanowania i tolerowania odmienności małżonków. Dążmy do nieosądzania i obiektywnego podejścia, bez chowania tajemnic przed partnerem. To pozwoli być empatycznym i zrozumieć sposób myślenia drugiej osoby. Takie podejście to podstawa konstruktywnej atmosfery i efektywnej komunikacji w  zdrowej relacji. Dzieci obserwując rodziców, którzy umiejętnie dyskutują na ważne tematy, uczą się odważnego zadawania pytań, a sytuacje dyskusji nie kojarzą im się ze stresem lub kłótnią.

 

Zadawaj piękne pytania

Pytania są jednym z podstawowych narzędzi komunikacji. Zadawaj jak najwięcej wzmacniających, pozytywnych pytań. To oznacza, że naprawdę kogoś słuchasz. Jak czułbyś się w relacji, gdzie nikt cię nie pyta: Jak się czujesz? Jak minął dzień? Jak w pracy? itd. Czy chciałbyś kontynuować taką relację? Gdy nie zadajemy żadnych pytań, to przypuszczamy, że prawdopodobnie już wszystko wiemy o danej osobie jej stanach, uczuciach, pragnieniach i oczekiwaniach. Jakże jednak często te przypuszczenia wprowadzają nas w błąd?

 

Teraz jest właśnie czas, aby wypróbować te zasady w twojej rodzinie. Nie od razu mogą zadziałać wszystkie. Spokojnie. Jedną z wypróbowanych metod jest taktyka 10 sekund opóźnienia. Kiedy reagujesz na nowe pomysły i zachowania partnera – nie odpowiadaj od razu, weź kilka głębokich wdechów i policz do 10, potem pomyśl o powyższych regułach. Pamiętaj, aby wysłuchać i nie osądzać z góry. Powodzenia.

                                                               

Autorka jest psychologiem oraz coachem rozwoju osobistego i zawodowego