4 (523) 2017

b_240_0_16777215_00_images_numery_4_253-2017_ok.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_4_253_2017_spis_treci.jpg

 

W numerze kwietniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik odpowiadają na pytanie, jak przeżywać, pielęgnować i głosić radość zmartwychwstania Chrystusa i własnego „zmartwychwstania” każdego dnia. Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w najnowszym numerze daje wskazówki, jak wypełniać dwunasty z „dobrych uczynków” – uciążliwych cierpliwie znosić. Maria Wilczek pisze o Ruchu „Europa Christi” i konieczności odrodzenia się Europy w duchu chrześcijańskim. Dobromiła Salik przybliża postać abp. Fultona Shenna – katolickiego „teleewangelizatora”, którego przesłania inspirują innych do życia skoncentrowanego na Bogu.

W dziale Kobieta, rodzina Agnieszka Wolińska-Wójtowicz omawia polskie tradycje wielkanocne, a Tomasz Korpysz – „osobliwości językowe” Wielkiego Postu i Wielkanocy. Maria Pietrzak pisze natomiast o inicjatywie przyparafialnych spotkań matek, podczas których kobiety odkrywają piękno macierzyństwa i czerpią z bogactwa Kościoła.

W dziale Poszukując dróg Alina Petrowa-Wasilewicz pisze o bluźnierczym spektaklu „Klątwa” i sposobach przedstawienia się destrukcyjnym zjawiskom. Ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; nadal skupia się na określeniach zaczynających się na literę „P”: płodność, platoniczna miłość, popęd, progres...

Alicja Omiotek w dziele Polskie dzieje przybliża niezwykłe losy Aleksandra Siemionowa – Polaka z wyboru, który jako Rosjanin, mieszkający na Białorusi ponosił starania o powrót do tego, co stanowi Polskę. Janusz Plewniak w dziale Z podróży tym razem zabiera czytelniczki do „krainy deszczowców”, czyli do miejscowości Hückenswagen, w której Autor od lat mieszka i tworzy.

W numerze kwietniowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Barbara Wachowicz wspomina postać i dzieje znakomitej aktorki, Danuty Szaflarskiej, określonej jako „kryształ sceny polskiej”. Piotr Stefaniak przedstawia natomiast portret s. Imeldy Neugebauer, której życie wpisało się w losy Polaków żyjących w sowieckim piekle.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka poznamy interesującą publikację – „Kalendarz Rodziny Wileńskiej”, a także przeczytamy o przedstawianiach Ostatniej Wieczerzy w sztuce; w dziale Zdrowie dowiemy się o wpływie aktywności fizycznej na zdrowie serca; w dziele Pomagajmy przeczytamy o akcji „Zalogowani do miłości” oraz o skali pomocy sióstr zakonnych podczas ŚDM. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem autorstwa Magdaleny Tyszkiewicz.