3 (242) 2016

b_240_0_16777215_00_images_numery_3_242_2016_ok.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_3_242_2016_spis.jpg

 

W numerze marcowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają jak owocnie przeżywać Wielkanoc. Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w numerze marcowym pisze jak wypełniać pierwszy z „dobrych uczynków” – głodnych nakarmić. Dobromiła Salik rozmawia z ks. Jakubem Łukowskim, kapłanem archidiecezji wrocławskiej, wikarym parafii pw. Trójcy Świętej we Wrocławiu, o tym, kiedy zaczyna się spowiedź, o grzechowych „złamaniach otwartych” oraz o łasce stałego spowiednika.

W dziale Kobieta, rodzina Justyna Biniek, młoda matka, przypomina o ważnej roli matki-wychowawczyni, a Teresa Kapela pisze o pozytywnych inicjatywach podejmowanych na rzecz rodziny. Łucja Mazurkiewicz wraca myślą do dawnej obrzędowości, by utrwalić niektóre wielkopostne i wielkanocne zwyczaje.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „K”: katharsis, komunikacja interpersonalna, kompleks... Prof. Jaworski omawia też przykłady krzywd doznawanych w zaciszu domowym i wskazuje na konsekwencje zranienia w rodzinie.

W dziale Z podróży Janusz Plewniak zabiera czytelników na górskie szczyty, przybliżając historię ustawiania krzyży na skalistych grzbietach. Michał Muszalik snuje opowieść o piekarskiej bazylice – bijącym sercu Śląska – oraz o cudownym obrazie Matki Bożej Piekarskiej.

W dziele Polskie dzieje ks. abp Henryk Muszyński, Prymas Senior, w rozmowie z Marią Wilczek mówi o przełomowym wydarzeniu – Chrzcie Polski i jego historycznych następstwach.

W numerze marcowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Alicja Omiotek pisze o „Polce z wyboru” – Karolinie Lanckorońskiej, jednej z najciekawszych postaci w polskiej historii i kulturze XX w. Teresa Tomsia przedstawia postać Joanny Bobrzyk – kresowianki, osoby niezwykle pogodnej, niepoddającej się przeciwnościom losu – oraz przybliża jej „barwną” twórczość.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o malarstwie religijnym Romana Opalińskiego; w dziale Zdrowie poznamy etapy przygotowania się do rodzicielstwa; w dziele Pomagajmy przeczytamy o Oknach Życia oraz o działaniach pomocowych Zakonu Szpitalnego Świętego Jana Bożego w Paryżu. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem autorstwa Magdaleny Tyszkiewicz.