10 (228) 2014

b_240_0_16777215_00_images_numery_10_228_2014_ok.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_10_228_2014_spis.jpg

 

W numerze

październikowym

Listu do Pani”


 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Maria Żmigrodzka pisze o pielgrzymach tłumnie przybywających do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej i o nieustannej modlitwie pątników, która trwa od stuleci. Piotr Stefaniak przybliża postać św. Magdaleny z Nagasaki w 380. rocznicę jej bohaterskiej śmierci.

W dziale Kobieta, rodzina ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik piszą o modlitwie różańcowej i odpowiadają na pytanie – dlaczego Wielka Nowenna Fatimska jest tak ważna? Prof. Dorota Kornas-Biela w kolejnej części swojego artykułu snuje refleksje na temat istoty godności i powołania kobiety, a prof. Romuald Jaworski ukazuje – okiem psychologa chrześcijańskiego – konsekwencje nieobecności ojca w życiu rodzinnym.

W dziale Poszukując dróg Maria Wilczek rozmawia z Magdaleną Korzekwą o kampaniach CitizenGo – społeczności aktywnych obywateli. Alina Petrowa-Wasilewicz w swoim felietonie przypomina zaś o potrzebie budowania więzi sąsiedzkich.

W dziale Z podróży Janusz Plewniak tym razem opowiada o wulkanach w Europie i – wzbudzających zainteresowanie turystów – gejzerach.

W dziale Polskie dzieje Alicja Omiotek pisze o chlebie w polskiej tradycji i kulturze. Barbara Wachowicz przypomina natomiast niezwykłe dziewczęta – bohaterki powstania warszawskiego.

W numerze październikowym prezentujemy też ciekawe Sylwetki: Dobromiła Salik przedstawia postać Danuty Domaradzkiej – niewiasty dzielnej, matki i żony, która umie przyjmować los zesłany jej z Góry. Diana Brzozowa przybliża postać matki księdza Jerzego – Marianny Popiełuszko, kobiety zwykłej a niezwykłej, która do końca potrafiła zachować „pokój w duszy”.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o przedstawieniu św. Franciszka w malarstwie i w rzeźbie; w dziale Zdrowie dowiemy się o zadaniach lekarza i prawach pacjenta, będącego w łonie matki; w dziele Pomagajmy poznamy inicjatywy Caritas Polska, które podejmowane są w trosce o biednych i głodujących.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.