9 (227) 2014

b_240_0_16777215_00_images_numery_9_227_2014_ok.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_9_227_2014_spis.jpg

W numerze wrześniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Piotr Stefaniak przybliża postać św. Hildegardy z Bingen – doktora Kościoła, jedynej kobiety średniowiecza, która nauczała publicznie, i która uzyskała papieską zgodę na pisanie dzieł teologicznych.

W dziale Kobieta, rodzina ks. Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają, co możemy zrobić, by poszanowanie każdego życia było obowiązkiem, a nie prawem podlegającym dyskusji. Prof. Dorota Kornas-Biela w kolejnej części swojego artykułu snuje refleksje na temat istoty godności i powołania kobiety, a prof. Romuald Jaworski pisze – okiem psychologa chrześcijańskiego – o kryzysie ojcostwa, czyli o nieobecności ojca w życiu rodzinnym i społecznym. Ewa Babuchowska w tekście „Brewiarz rodzinny” przedstawia natomiast niezwykłą rodzinę lutników – Aleksandry i Arkadiusza Gromków.

W dziale Poszukując dróg Alina Petrowa-Wasilewicz w swoim felietonie postrzega sprawę prof. Chazana, jako etap walki dobra ze złem, życia ze śmiercią. W dziale Z podróży Janusz Plewniak tym razem zabiera czytelniczki na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Neviges. W dziale Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przybliża postać Henryka Sławika – „Zapomnianego Sprawiedliwego”, który ocalił tysiące istnień przed hitlerowską zagładą.

W numerze wrześniowym prezentujemy też ciekawe Sylwetki: Maria Wilczek przedstawia postać Magdaleny Korzekwy – zaangażowanej w działania organizacji CitizenGo, walczącej o obronę życia, rodziny i wolności. Piotr Stefaniak wspomina natomiast zwykłą a niezwykłą siostrę Katarzynę, dominikankę klauzulową.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o młodym a dojrzałym artystycznie rzeźbiarzu – Łukaszu Krupskim, a także o mistrzu symbolizmu – Jacku Malczewskim; w dziale Zdrowie dowiemy się o szkodliwości niektórych nawyków żywieniowych; w dziele Pomagajmy poznamy podejmowaną we Francji pożyteczną inicjatywę „Dziecko otoczone modlitwą”, która obejmuje dzieci maltretowane i sprawców przestępstw.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.