4 (223) 2014

b_240_0_16777215_00_images_numery_4_223_2014_ok.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_4_223_2014_spis.jpg

W numerze kwietniowym

„Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Dobromiła Salik i ks. Roman Tomaszczuk w miesiącu kanonizacji dwóch wielkich papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II przypominają o ich przesłaniach i naukach oraz podpowiadają, co możemy zrobić, by dobrze je wykorzystać. Piotr Stefaniak pisze o wszystkich Polkach wyniesionych na ołtarze przez papieża św. Jana Pawła II.

W dziale Kobieta, rodzina prof. Dorota Kornas-Biela w kolejnej części swojego artykułu snuje refleksje na temat istoty godności i powołania kobiety, a ks. Marek Dziewiecki podpowiada – „Jak wygrać kobiecość?”.

W dziale Poszukując dróg Alina Petrowa-Wasilewicz odpowiada na pytanie, czy bardzo zmienił nas Jan Paweł II, a ks. Mirosław Jasinski wspomina niezwykłe spotkanie z papieżem Polakiem, które odbyło się na początku jego drogi kapłańskiej.

W dziale Z podróży przeczytamy drugą część pasjonującego reportażu Janusza Plewniaka z jego wyprawy do Kamerunu.

W dziale Polskie dzieje Maria Żmigrodzka w 220. rocznicę bitwy pod Racławicami przypomina o zwycięskim starciu Polaków z armią rosyjską. Bogdan Nowak opowiada natomiast o losach Sybiraków, których na rosyjskim pustkowiu umacniała silna wiara.

W numerze prezentujemy też ciekawe Sylwetki: Ewa Babuchowska przybliża postać Krystyny Kajdan – otwartej na każdego człowieka, dyrektorki Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”, a Maria Żmigrodzka pisze o „Gwieździe dwóch kontynentów”, czyli o Helenie Modrzejewskiej, w 105. rocznicę jej śmierci.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o autoportretach Jacka Malczewskiego i o twórczości Józefa Chełmońskiego w 100. rocznicę jego śmierci; w dziale Zdrowie dowiemy się o ważnej konferencji na temat cierpienia, która odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego; w dziele Pomagajmy poznamy ciekawe inicjatywy obywatelskie podejmowane w obronie dziecka i rodziny.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.