MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ W GÓRZE KALWARII

b_240_0_16777215_00_images_numery_4_(193)_2011_okl.jpgMISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ W GÓRZE KALWARII

 

Już po raz drugi, po dwustuletniej przerwie, na ulicach Góry Kalwarii będzie można obejrzeć Misterium Męki Pańskiej. 17 kwietnia o godz. 15 na placu przed ratuszem miejskim odbędzie się jedyne na Mazowszu przedstawienie pasyjne, wystawiane w Niedzielę Palmową.

Góra Kalwaria, założona przez biskupa Stefana Wierzbowskiego w roku 1666 – jako Nowa Jerozolima –  aż do rozbiorów cieszyła się zasłużoną sławą  religijnej stolicy Mazowsza.  Została ulokowana na planie krzyża, a układ jej ulic  miał odtwarzać schemat ulic prawdziwej Jerozolimy. Do jej  kalwaryjskich kapliczek przez lata ciągnęły tłumy rozmodlonych pątników.  Dziś  po pasyjnych dróżkach nie pozostał nawet ślad, a z ponad setki kapliczek, pamiętających bł. o. Stanisława Papczyńskiego, ocalało tylko kilka zrujnowanych rzeźb i fundamentów budowli.

Od założenia miasta wszyscy mieszczanie zobowiązani byli do modlitw, do czynnego uczestnictwa w misteriach, drogach krzyżowych, adoracjach i  do tworzenia bractw religijnych. W czasie rozbiorów zaborcy usilnie starali się, by zniszczyć ów duchowy charakter miasta. Skasowano zakony urzędujące w mieście, rozwiązano bractwa, zniszczono kapliczki. Aby nazwa miejscowości nie kojarzyła się z Jerozolimą, powrócono do starej nazwy –  Góra.

W lecie 2009 roku –  ksiądz Wojciech Skóra, marianin, kustosz sanktuarium błogosławionego o. Stanisława Papczyńskiego na  Mariankach, zaproponował powrot do tradycji misteriów pasyjnych, które odgrywane były przez lata w Nowej Jerozolimie.  Na jego apel odpowiedziało wielu wiernych, w tym Społeczna Inicjatywa Młodych oraz chór parafialny.

            Wkrótce ukonstytuowało się Bractwo Misterium Męki Pańskiej, które pod kierunkiem Macieja Marchewicza, czuwało nad organizacją całego przedsięwzięcia.  Reżyserem misterium został Łukasz Głodek, założyciel działającej w Górze Kalwarii Młodzieżowej Inicjatywy Teatralnej. Razem z ks. Wojciechem Skórą dokonał on adaptacji misterium Roberta Rydza z 1931 r. Pieśni specjalnie dla misterium napisał i skomponował Jacek Kowalski – poeta i bard sarmacki. Aranżacją pieśni zajęła się Anita Bitner.

Później nastąpiło kompletowanie obsady aktorskiej. Potrzeba było 29 osób do ról mówionych oraz ponad 30 statystów. Roli Jezusa podjął się Paweł Królak, 29-latek z Lesznowoli. Próby rozpoczęły się w grudniu. Nad aktorami czuwali Łukasz Głodek oraz Ewa Łuszczak, wspierali ich ks. Skóra a także Maciej Marchewicz i Maciej Świrski. Jednocześnie z chórem pracowała s. Dorota Zajkowska, organistka z kościoła parafialnego. Solistami zajęła się  pani Aleksandra Puacz-Markowska.

Równolegle trwały prace nad przygotowaniem dekoracji. Miało powstać pięć stacji, wśród nich: Pałac Piłata, Brama Jerozolimy oraz Golgota. Dekorację zaprojektował i wykonał Stanisław Kochański, który od 20 lat tworzy w kościołach Góry Kalwarii stajenki i groby Pańskie.

Od września 2009 r. wolontariuszom pracującym na rzecz misterium udało się zebrać znaczną sumę pieniędzy, z powodzeniem wystarczającą na  zakup materiałów  i uszycie kostiumów (poza tym organizatorów wsparły finansowo władze gminy, starostwo i prywatni darczyńcy). Na podstawie schematycznych rysunków, wzorując się na „Pasji” Mela Gibsona Joanna Woroniecka-Gucza zaprojektowała wszystkie stroje, Hanna Szyszko skroiła je, a  szyciem zajmowało się jedenaście pań. Zorganizowanie scen i nagłośnienia powierzono Konradowi Mojsie. Charakteryzacją zajęła się pani Małgorzata Malendowska., a Jezusa na kaźń poprowadzili mówiący po łacinie rzymscy legioniści, czyli międzynarodowa grupa historyczna XXI Legio Rapax. Misterium obejrzało ponad cztery tysiące ludzi przybyłych do Góry Kalwarii.

W tym roku, pełni zapału, pragniemy kontynuować – na większą chwałę Bożą – dzieło zapoczątkowane przed dwoma laty. Misterium zostanie wzbogacone m.in. o nowe sceny oraz nowy scenariusz i pieśni, który napisał Jacek Kowalski. Nie będzie u nas laserów jak w misteriach wystawianych w Poznaniu, będzie za to żywiołowość wykonawców z Młodzieżowej Inicjatywy Teatralnej, piękna muzyka zagrana na żywo przez Jacka Kowalskiego oraz zespół Monogramista JK, rewelacyjne stroje i staropolskie pieśni. Postaramy się, żeby nasza Pasja nie była tylko zwykłym ulicznym przedstawieniem, ale pretekstem do zadumy nad Męką Pańską.

 

Bractwo Misterium Męki Pańskiej