2 (251) 2017

b_240_0_16777215_00_images_numery_2_251_2017_ok.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_2_251_2017_spis.jpg

 

W numerze lutowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół ks. Janusz Chyła i Dobromiła Salik z okazji obchodzonego na początku lutego święta Ofiarowania Pańskiego rozważają kwestię ludzkiego wymiaru ofiarowania, odpowiadając, m.in. na pytanie: jak modna dziś asertywność ma się do postawy ofiarowania? Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w najnowszym numerze pisze, jak wypełniać dziesiąty z „dobrych uczynków” – strapionych pocieszać. Alina Petrowa-Wasilewicz przybliża natomiast niezwykłą postać s. Urszuli Napierskiej – zanurzonej w modlitwie niepełnosprawnej hafciarki.

W dziale Kobieta, rodzina Katarzyna Kaczmarek pisze o „nieszczęściach potrzebnych do szczęścia”, zaś Dobromiła Salik przypomina o pochodzącej z Kanady obrończyni życia – Mary Wagner, dla której walka w obronie nienarodzonych warta jest wszelkich poświęceń.

W dziale Poszukując dróg prof. Jadwiga Puzynina – wybitna językoznawczyni i badaczka literatury – w rozmowie z Marią Wilczek mówi o konieczności troski o język, jako troski o kulturę. Ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; nadal skupia się na określeniach zaczynających się na literę „P”: podstawowe zaufanie, powołanie, pokusa, parapsychologia...

W dziale Z podróży Janusz Plewniak tym razem zabiera czytelniczki na małą wyspę Porto Santo – z piękną plażą, klifowym wybrzeżem i innymi, cieszącymi turystów atrakcjami.

W dziele Polskie dzieje Agnieszka Wolińska-Wójtowicz opowiada, jak niegdyś obchodzono czas karnawału, a Maria Żmigrodzka przypomina o wielkich rocznicach, które świętować będziemy w 2017 roku.

W numerze lutowym prezentujemy również ciekawą Sylwetkę: Dobromiła Salik przybliża postać Salomei Szymikowej, dzięki gawędzie o tym „jak Bóg działa w życiu tych, którzy Go miłują i są Mu wierni”.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o twórczości Anny Kamieńskiej oraz o obrazach Krystyny Brzechwy; w dziale Zdrowie dowiemy się o dietach pożytecznych i szkodliwych; w dziele Pomagajmy przeczytamy o sytuacji kobiet na Mauritiusie. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem autorstwa Eduarda Martina.