11 (249) 2016

b_240_0_16777215_00_images_numery_11_249_2016_ok.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_11_249_216_spis.jpg

 

W numerze listopadowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik rozmawiają o sądzie szczegółowym i ostatecznym, o niebie, czyśćcu, piekle, i odpowiadają na pytanie: jak te prawdy powinny wpływać na nasze teraźniejsze życie. Prof. Maria Braun-Gałkowska snuje rozważania na temat uczynków miłosierdzia; w numerze listopadowym podpowiada, jak wypełniać ósmy z „dobrych uczynków” – błądzących napominać. Andrzej Babuchowski pisze o fascynacji twórców kultury tematem Eucharystii i wskazuje na istniejącą w nas potrzebę przeżywania sacrum.

W dziale Kobieta, rodzina Alina Petrowa-Wasilewicz w swoim felietonie odpowiada na pytania: dlaczego odbył się czarny protest i jakie wnioski z tego wydarzenia powinniśmy wyciągnąć? A Zuzanna Zarzycka, młoda mama, przedstawia swoje refleksje na temat tego „najsmutniejszego poniedziałku”. Joanna Szubstarska rozmawia z Juan Luc d'Auzackiem ze Stowarzyszenia „Rodzina Katolicka” z Montpellier o sytuacji rodzin wielodzietnych we Francji. Maria Wilczek wspomina natomiast wyjątkowych ludzi spotkanych na swojej drodze i przypomina o potrzebie dziękowania Bożej Opatrzności za ten dar.

W dziale Poszukując dróg Agnieszka Wolińska-Wójtowicz pisze o wartości sąsiedzkiej przyjaźni, a ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „O”: odporność, ojcostwo, osobowość...

W dziale Z podróży Janusz Plewniak w kolejnej opowieści z wyprawy do Chin przybliża czytelniczkom klimat starej części miasta Xian oraz opisuje znajdujące się w pobliżu znalezisko – podziemne posągi, tzw. Armię Terakotową, czyli okazałe mauzoleum, które wzniósł dla siebie cesarz Qin Shi Huang Di.

W dziele Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przypomina o jubileuszu 300-leciu Koronacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze i pisze o ważnych dla sanktuarium wydarzeniach.

W numerze listopadowym prezentujemy również ciekawą Sylwetkę: Ewa Babuchowska przedstawia dzieje Zofii Kossak – utalentowanej pisarki i szlachetnego człowieka, dla której „głęboka wiara była kotwicą, religia – kompasem”.

Ponadto w numerze: w dziale Kultura i sztuka przeczytamy o symbolice zawartej w przedstawieniach płaszcza św. Marcina w sztuce, a także poznamy twórczość poetycką Wincentego Różańskiego; w dziale Zdrowie dowiemy się fatalnych dla zdrowia skutkach nadwagi i otyłości; w dziele Pomagajmy przeczytamy o akcji AdoMis, czyli Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także opowiadanie – tym razem autorstwa Magdaleny Tyszkiewicz.