12/1 (240) 2015/2016

b_240_0_16777215_00_images_numery_12_1_2015_2016_okl.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_12_1_2015_2016_spis.jpg

 

W numerze

grudniowo-styczniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik szukają odpowiedzi na pytanie, jak przeżyć nowy rok – indywidualnie i wspólnotowo – by go nie zmarnować. Prof. Maria Braun-Gałkowska pisze o znaczeniu Roku Miłosierdzia, ogłoszonym przez papieża Franciszka. Dobromiła Salik przypomina o ważnych przesłaniach XIV Synodu Zwyczajnego Biskupów na temat małżeństwa i rodziny.

W dziale Kobieta, rodzina Teresa Kapela opowiada o potrzebach matek w Europie, przytaczając wyniki badań sekcji europejskiej Światowego Ruchu Matek. Justyna Biniek w swoim świadectwie ukazuje macierzyństwo, jako największy dar oraz błogosławieństwo dla kobiet i świata.

W dziale Poszukując dróg Alina Petrowa-Wasilewicz przypomina o potrzebie modlitwy za Polskę i konieczności pracy nad sobą, by móc swoje role, także obywatelskie, wypełniać w sposób dojrzały. Ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „I”: indywidualizm, intencja, inspiracja...

W dziale Z podróży Jolanta Łubkowska zabiera czytelników do Ziemi Świętej, podążając śladami obecności Polaków. A w dziele Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przypomina postać i twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, młodego, ale dojrzałego artystycznie poety, który poległ w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

W dziale Kultura i sztuka Alicja Szubert-Olszewska omawia ciekawą francusko-polską wystawę „Napoleon i sztuka” i przedstawia cesarza Francuzów, jako inicjatora nowych tendencji w sztuce.

W numerze grudniowo-styczniowym prezentujemy również ciekawe Sylwetki: Ewa Babuchowska przybliża postać św. Zdzisławy z Moraw – patronki biedaków i rodzin, a Anna Sikorzak-Olek przedstawia dzieje Karola Grolla – utalentowanego twórcy nie tylko wspólczesnej harfy.

Ponadto w numerze: w dziale Zdrowie dowiemy się, jak poradzić sobie z kryzysem; w dziele Pomagajmy przeczytamy o niezwykłej inicjatywie – Diecezjalnym Dniu Kobiet oraz dowiemy się jak nie paść ofiarą oszustów i naciągaczy. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, mody, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także wyjątkowo – opowiadanie Eduarda Martina.