9 (237) 2015

b_240_0_16777215_00_images_numery_9_237_2015_okl.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_9_237_2015_spis.jpg

 

W numerze wrześniowym

Listu do Pani”

 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają, jak wspomagać harmonijny rozwój dziecka w dobie SMS-ów, tweetów i postów. Piotr Stefaniak przybliża postać błogosławionej Anieli Salawy – skromnej służącej, niezwykle wrażliwej na ludzką biedę.

W dziale Kobieta, rodzina ks. bp Radosław Zmitrowicz OMI, biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie, rozważa jak odkryć istotę powołania małżonków. Piotr Wojciechowski pisze o trudnej sytuacji w szkołach, o zmianach w programie, które są w opozycji do dobra dziecka i rodziny.

W dziale Poszukując dróg ks. prof. Romuald Jaworski w cyklu „ABC udanego życia” omawia hasła związane z dobrostanem i szczęściem człowieka; tym razem skupia się na określeniach zaczynających się na literę „F”: fenomen, fantazja, facylitacja...

W dziale Z podróży Jolanta Łubkowska zabiera czytelniczki w podróż do Ziemi Świętej, podążając w tym numerze śladami męczeństwa Jezusa.

W dziele Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przypomina o obchodzonym 27 września Dniu Podziemnego Państwa Polskiego. Maria Wilczek pisze natomiast o kapliczce-pomniku, obiekcje wzniesionym pod Grodziskiem Mazowieckim dla upamiętnienia Cichociemnych – bohaterskich skoczków spadochronowych.

W dziale Kultura i sztuka Artur Andrzejuk i Maria Janik-Czachor przedstawiają „Modlitewnik” księżnej Gertrudy (córki Mieszka II) – pierwszy polski utwór, który powstał wiek przed „Kroniką Polską” Mistrza Wincentego Kadłubka. Alicja Szubert-Olszewska pisze o „najważniejszym znaku” – krzyżu, który na przestrzeni wieków objawiał się w niezwykłej obfitości, w najróżniejszych formach i materiałach. Szerzej omawia też prace Marii Gołębiewskiej-Czarneckiej, skłaniające dzieci do samodzielnej twórczości.

W numerze wrześniowym prezentujemy również niezwykłe Sylwetki: Barbara Pytlos wspomina Wandę Wieczorek – osobę ciepłą, która potrafiła obdarzać bliźnich miłością; Urszula Radek przybliża postać Aleksandry Ślęp – nauczycielki, pracującej z pasją i oddaniem, nie tracąc przy tym radości i głębi wiary.

Ponadto w numerze: w dziale Zdrowie dowiemy się o tłuszczach dobrych i złych; w dziele Pomagajmy przeczytamy o wyjątkowej misji Caritas Polska, która trwa już 25 lat. Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, propozycje zabaw z dzieckiem, kącik poetycki oraz krzyżówkę, a także wyjątkowo – opowiadanie Eduarda Martina.