2 (231) 2015

b_240_0_16777215_00_images_numery_2_231_2015_okl.jpgb_240_0_16777215_00_images_numery_2_231_2015_spis.jpg

 

W numerze lutowym

Listu do Pani”


 

W dziale Nasza wiara, nasz Kościół Roman Tomaszczuk i Dobromiła Salik podpowiadają, jak na co dzień ofiarowywać siebie Bogu i innym. Diana Brzozowa przybliża postać świętego Charbela, libańskiego zakonnika, za wstawiennictwem którego do dziś dzieją się liczne cuda. Dobromiła Salik z wdzięcznością wspomina siostry zakonne, które dane jej było spotkać na swojej drodze.

W dziale Kobieta, rodzina prof. Dorota Kornas-Biela w kolejnej części swojego artykułu snuje refleksje na temat istoty godności i powołania kobiety. Alicja Omiotek kontynuuje zaś rozważania dotyczące fenomenu polskiej rodziny.

W dziale Poszukując dróg Alina Petrowa-Wasilewicz pokazuje prawdziwy krajobraz po zamachu na redakcję tygodnika „Charlie Hebdo”. Tomasz Korpysz zwraca uwagę na funkcję prezentatywną języka, wykazując jak wiele mówi on o osobie, która go używa. Sabina Korpysz pisze o ważnym zadaniu polonisty – kształtowaniu świadomych użytkowników polszczyzny.

W dziale Z podróży Janusz Plewniak tym razem zabiera czytelniczki do Tajlandii na kongres ekumeniczny. Jolanta Makowska oprowadza natomiast po godnym uwagi zamku krzyżackim w Rynie.

W dziale Polskie dzieje Maria Żmigrodzka przytacza dzieje języka polskiego, przypominając o przypadającym 21 lutego Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. A w 510. rocznicę urodzin Mikołaja Reja przypomina życie i twórczość „ojca literatury polskiej”.

W numerze lutowym prezentujemy też ciekawe Sylwetki: dr Wandy Błeńskiej – „matki trędowatych”, misjonarki, która potrafiła innym wystawić receptę na szczęśliwe życie; bł. Julii Rodzińskiej OP, zwanej „matką sierot”, ofiary hitlerowskiego terroru.

Ponadto w numerze: w dziele Kultura i sztuka przeczytamy o dziejach biżuterii; w dziale Zdrowie dowiemy się jak zapobiegać chorobom nowotworowym; w dziele Pomagajmy znajdziemy informacje o inicjatywach podejmowanych przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wchodzie.

Jak zawsze w numerze znajdziemy też artykuły z dziedziny ekologii, praktyczne porady dla pań domu, smaczne i zdrowe przepisy kulinarne, odcinek powieści „Kocha, lubi, szanuje...”, propozycje zabaw z dzieckiem, jak również kącik poetycki oraz krzyżówkę.